Savoir vivre hotelowy

reklama

Przekraczając próg hotelu, a nawet już podjeżdżając pod jego wejście, wkraczasz w inny świat. Świat kierujący się własnymi zasadami. Warto wiedzieć jak się w nim odnaleźć.
Zastanawiasz się czasami jak się zachować w hotelu, zwłaszcza tym luksusowym? Jakie zasady panują w hotelach. Co wypada, a czego nie robić. Do kogo zgłosić swój problem lub zażalenie. Co można zabrać z pokoju. Zapraszam do lektury.

533859_601349413225689_1818713251_n
zdjęcia: materiały prasowe

Przede wszystkim, dokonując rezerwacji pokoju hotelowego, zapoznaj się z opisem hotelu na jego stronie internetowej: lokalizacja, wygląd pokoi i ich wyposażenie, zakres usług, godziny otwarcia restauracji i klubu fitness, regulamin. W razie wątpliwości zadzwoń do hotelu lub wyślij emaila. Ułatwi to Twój pobyt i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Wiedz w jakiej kategorii obiekcie się zatrzymujesz i jakiego serwisu oczekiwać.
Będąc gościem luksusowego hotelu, nie bądź zaskoczony wysokimi opłatami, nie tylko za pokój, ale także dodatkowe usługi oraz opłatami serwisowymi doliczanymi do rachunku, np. za Room Service. Nie komentuj głośno wysokości opłat.
Z kolei w obiektach niższej kategorii nie oczekuj zbyt wielu udogodnień, poza uprzejmą obsługą i czystym pokojem.

17215_601350916558872_1874816324_n

W hotelu wyższej klasy (od 4*) możesz zostawić bagaże przy wejściu albo w samochodzie, wówczas portier dostarczy je do pokoju. W obiektach niższej kategorii powinieneś sam wnieść bagaż, chyba że obsługa proponuje Ci pomoc.
Jeśli portier (bellman, bellboy) eskortuje Cię do pokoju, wniesie walizki i położy je na bagażniku i dodatkowo przedstawi ważne informacje o hotelu, a nawet i przyniesie lód (tam gdzie to możliwe), należy dać mu dobry napiwek. Minimalne kwoty, to 10-20 PLN/ 5 USD/ 5 EUR.
W luksusowych hotelach goście dają napiwki także odźwiernym (doorman).

Karta kredytowa jest w większości hoteli niezbędna. Możesz zapłacić gotówką, ale przygotuj jej więcej, niż wynika z ceny noclegu. Czasami będziesz musiał zostawić depozyt na poczet przyszłych ewentualnych dodatkowych płatności (minibar, room service, płatna tv). 5-gwiazdkowe hotele poproszą nawet o 100 EUR/USD na każdy dzień pobytu. W przypadku depozytu blokowanego na karcie kredytowej, zawsze przypominaj recepcjoniście, żeby przy wymeldowaniu wykorzystał zablokowaną kwotę na dokonanie płatności. Czasami przez nieuwagę dokonują transakcji z wolnych środków na karcie, wówczas trzeba dość długo czekać aż bank odblokuje depozyt. Nie dziw się procedurze pobierania depozytu. Jest ona powszechna na świecie. Hotele jednak, nawet te sieciowe, mogą wprowadzać dodatkowo swoje własne warunki. W niektórych hotelach możesz z góry zaznaczyć, żeby zamknęli minibar, zablokowali płatną tv i linię telefoniczną wychodzącą oraz tzw. kredyt hotelowy (czyli możliwość naliczania obciążeń za usługi hotelowe na pokój i płatność następuje dopiero przy wymeldowaniu). Wówczas recepcjonista nie pobierze depozytu na poczet dodatkowych płatności. Ale powtarzam, wszystko zależy od polityki każdego hotelu. W czasie mojego ostatniego pobytu w USA, w jednym z hoteli recepcjonistka przyjęła ode mnie depozyt gotówkowy (bo wolałem zostawić gotówkę), ale i tak zeskanowała kartę kredytową bez blokowania na niej dodatkowych środków.

12001_601351686558795_2137359596_n

Jeśli natomiast chodzi o płatność za pokój, to w zależności od rodzaju rezerwacji (np. oferta promocyjna) i sposobu jej dokonania (bezpośrednio na stronie hotelu lub portalach rezerwacyjnych), płatność za pokój może zostać przyjęta w momencie dokonania rezerwacji lub dopiero na miejscu. Jeżeli nawet płatność pobierają z góry, to mogą to zrobić za cały pobyt lub za pierwszą noc. Pamiętaj, że niektóre rezerwacje są bezzwrotne i bez możliwości dokonania bezpłatnych zmian.
Rezerwacja niegwarantowana (czyli bez przedpłaty lub podania karty kredytowej do ewentualnego obciążenia) może być anulowana przez hotel po godz. 16:00 (lub 18:00, w zależności od hotelu) w dniu przyjazdu.

Jedno słowo na temat pośredników. Uważaj na ich opisy hoteli, bywa że nie odpowiadają rzeczywistości. Najlepiej jest przeczytać opis hotelu bezpośrednio na jego stronie. Porównuj ceny z portalu rezerwacyjnego z cenami na stronie hotelu. Wiele hoteli, głównie sieciowych, prowadzi politykę „Gwarancji najniższej ceny”. Co znaczy, że w sytuacji gdy znajdziesz u pośredników niższą cenę, niż ta na stronie hotelu, otrzymasz pierwszą noc za darmo. Ponad to, coraz więcej hoteli oferuje dodatkowe benefity za rezerwacje bezpośrednie. Warto skontaktować się najpierw z hotelem, powołując się przy okazji na cenę u pośrednika.

17219_601574176536546_890250172_n

W hotelach obowiązuje cisza nocna od godz. 22:00. Głośne imprezy są zakazane. Zazwyczaj hotele, znając powód wynajmu pokoju, odmawiają przyjęcia rezerwacji. Oczywiście nie musisz tego zgłaszać, ale w razie zakłócania ciszy innym gościom, zostanie wezwana Ochrona.

W publicznych częściach hotelu staraj się rozmawiać półgłosem. Nie nastawiaj radia i telewizora na cały regulator.
Dbaj o to, by Twoje dzieci nie krzyczały, nie grały w piłkę na korytarzu. W publicznych częściach hotelu małoletnie dzieci muszą przebywać pod opieką dorosłych. W niektórych hotelach obowiązują wyznaczone godziny korzystania z basenu przez dzieci.
Pilnuj swojego psa i aby nie szczekał. Poinformuj recepcję, że w pokoju jest zwierzę. Jest to ważna informacja dla pracowników Obsługi Pięter. Hotele naliczają także opłaty za posiadanie psa w pokoju. Nie prowadź psa do restauracji.

30550_601574499869847_445885295_n

Szanuj własność hotelu. W razie dewastacji pokoju zostaniesz obciążony kosztami naprawy. W sytuacji nie uregulowania rachunku za pokój czy restaurację lub awanturowania się, bijatyki i demolowania mienia hotelu, może zostać wezwana policja.
Pamiętaj, że obecnie wszystkie obiekty mają monitoring. Niesfornych gości często wpisuje się na tzw. „Czarną Listę”, wówczas nie mogą ponownie przebywać na terenie hotelu.

Nie proś pracownika hotelu, concierge czy portiera, o sprowadzenie dla Ciebie pani/pana do towarzystwa. Pracownik o wysokich standardach zawsze powinien odmówić.
Osoby towarzyszące, niebędące zarejestrowane, które wprowadzasz do pokoju, są tam na Twoją odpowiedzialność.

559597_601575036536460_1450043058_n

Powszechnym już standardem, niezależnie od kategorii hotelu, jest zestaw do przygotowania bezpłatnej kawy i herbaty w pokoju, a nawet ekspresy do kawy. Według polskich przepisów kategoryzacyjnych, w każdym hotelu 3-5* powinna być dostępna bezpłatna woda butelkowana w ilości odpowiadającej liczbie osób w pokoju.

Wszystko to co w minibarze, a czasem nawet i to co na wierzchu – kosztuje. Jeśli jest inaczej, hotel powinien to wyraźnie zaznaczyć. Rozliczaj się z użytego minibaru. Nie oszukuj wlewając wodę do butelki po wódce lub herbatę zamiast ‘Jasia Wędrowniczka’. Z doświadczenia wiem, że goście bywają bardzo kreatywni. Uwaga na elektroniczne minibary. Po usunięciu przedmiotu z półki, automatycznie nalicza się opłata. Można poprosić Recepcję o opróżnienie lodówki.

Hotele nie przepadają zbytnio za sytuacjami, gdy goście wnoszą swoje jedzenie i picie, ale nikt Ci nie powinien zwróci uwagi. Nie powinno również stanowić problemu zamawianie jedzenia z zewnątrz – np. pizzy na telefon.

Jeśli czegoś w pokoju Ci brakuje (np. dodatkowego koca czy wieszaków w szafie) lub coś się nie działa, zadzwoń na centralę lub recepcję. W niektórych hotelach można bezpośrednio zadzwonić z pokoju do działu Obsługi Pięter (Housekeeping). Nie dzwoń na Room Service, który bywa przez gości mylony z Housekeeping’iem.

Nie oczekuj, że w hotelu dostaniesz lekarstwa, czy środki przeciwbólowe. Hotel nie może ponosić odpowiedzialności za niespodziewane skutki uboczne zażycia lekarstwa. Jednakże ogólnodostępne lekarstwa, które zazwyczaj możesz kupić w supermarkecie, powinny być dostępne w hotelowym kiosku. Hotel może także wysłać (odpłatnie) taksówkę do apteki, aby kupić lekarstwa, albo wezwać lekarza (odpłatnie) lub pogotowie.

12059

Kto z Was wziął sobie na „pamiątkę” z hotelu ręcznik, czy szlafrok hotelowy? 😉 Bywają i tacy, co wynoszą obrazy, lampy, pościel, a nawet i… telewizory. Generalnie z pokoju możesz zabrać to, co jest przeznaczone do zabrania lub co po użyciu przez Ciebie nie nada się do ponownego użycia przez kolejnego gościa. Możesz wziąć do domu: kosmetyki w jednorazowym opakowaniu oraz inne akcesoria łazienkowe (czepek, waciki, szczoteczkę do zębów itp.), jednorazowe kapcie, gąbkę do pucowania butów, zestaw do szycia, długopis/ołówek i notatnik oraz papeterię, a także czasopisma. Nie zabieraj wyposażenia pokoi lub: szlafroka i ręczników, żelazka, parasola, czy wieszaków. Jeśli jesteś zainteresowany wyposażeniem hotelu, skontaktuj się z recepcją. Zazwyczaj można kupić wybrany asortyment.

644506_601703803190250_2060148387_nPo korytarzach i publicznych częściach hotelu poruszaj się stosownie ubrany. Jeśli hotel ma basen lub spa, możesz tam dojść z pokoju w szlafroku (choć staraj się tego unikać), ale nie w samych kąpielówkach, stroju kąpielowym, na boso, czy owinięty ręcznikiem.

Nawet w hotelach nadmorskich poruszaj się po hotelu w pełnym ubraniu. Resorty często mają zasadę, że w restauracjach obowiązuje dress code: długie spodnie, koszula.
Do restauracji czy np. Executive Club’ów (Club Lounge) nie idź w dresach, kapciach, czy odsłoniętych ramionach. Oczywiście dress code zależeć będzie od klasy hotelu.
Na piętrze klubowym 5-gwiazdkowego hotelu, którym zarządzałem, miejscu spotkań biznesmenów i gości VIP, konsekwentnie przestrzegałem zasady ubioru formalnego lub sportowej elegancji.

554837_601704113190219_2055345504_n

W sytuacji, gdy nie działa Ci karta do pokoju lub zatrzasnąłeś w pokoju klucz, nie proś pani pokojowej o otworzenie drzwi i nie miej do niej pretensji, gdy odmówi. Ze względów bezpieczeństwa nie powinna tego robić. Skontaktuj się z recepcją.
Nie dziw się i nie denerwuj, że recepcjonista musi zweryfikować Twoją tożsamość.
Gdy nie masz przy sobie dokumentu, recepcjonista powinien zweryfikować Twoją tożsamość za pomocą danych z profilu i rezerwacji: nazwisko, adres, email, nr telefonu, nazwa firmy, data przyjazdu/wyjazdu. Może również wysłać z Tobą pracownika Ochrony, który w pokoju sprawdzi Twój dokument tożsamości.

Dzwoniąc do hotelu i prosząc o połączenie z pokojem, operator może (a nawet powinien) zapytać o nazwisko gościa, z którym chcesz rozmawiać i dopiero wtedy połączyć.
Pytając operatora Centrali lub pracownika Recepcji o to, czy w hotelu mieszka dana osoba, pracownik nie powinien udzielić Ci takiej informacji, chyba że gość sam o tym poinstruuje Recepcję. Wszystko ze względów bezpieczeństwa gości. Nie dziw się tej procedurze.

559570_602010719826225_1178355339_n

Wchodząc i wychodząc z restauracji przywitaj się/pożegnaj się z obsługą, a nawet i gośćmi, którzy znajdują się blisko Ciebie. Jeśli w restauracji hotelowej jest hostessa przy wejściu, podaj numer pokoju (gdy jest taka potrzeba) i poczekaj na wskazanie stolika.
Podczas śniadania typu szwedzki stół, nie blokuj dojścia do stołu innym gościom i nie nakładaj na talerz dużych ilości potraw, lepiej podejść kilka razy. Nie spożywaj w restauracji czy kawiarni hotelowej niczego, co przyniosłeś z zewnątrz. Absolutnie nie wynoś ukradkiem jedzenia z restauracji! Nie rób kanapek na zapas. Możesz poprosić kelnera o przygotowanie przekąski dla osoby, która źle się czuje i musiała zostać w pokoju.

6665_602011313159499_917424026_n

Nie używaj wobec pracowników hotelu stwierdzeń typu: „Jak pan tego nie zrobi, to od jutra już pan tu nie pracuje”. Dość powszechne 🙂 Więcej zyskasz uprzejmością, niż chamstwem. Pracownik liniowy nie zawsze ma możliwość zaoferować upgrade do lepszego pokoju, czy zniżkę. Jeśli pracownik nie może spełnić Twojego życzenia, zawsze możesz poprosić o rozmowę z przełożonym pracownika lub tzw. Manager On Duty (Menedżer na Dyżurze). Do tego ostatniego możesz kierować wszystkie swoje zażalenia w czasie pobytu.

Nie pal w pokojach dla niepalących. Obecnie hotele nakładają kary finansowe na tych gości, co łamią przepis. W Polsce kara wynosi nawet 500 PLN, w USA 250 USD.

Stosuj się do hotelowych zasad ochrony środowiska. Jeśli będziesz używał ponownie ręcznika, powieś go na wieszaku. Jeśli nie chcesz by Twoja pościel była codziennie zmieniana zgłoś to Recepcji lub bezpośrednio do działu Obsługi Pięter. W wielu hotelach umieszczane są instrukcje w pokojach na ten temat. W niektórych instrukcji nie ma, ale hotele liczą na to, że goście są uświadomieni w temacie ochrony środowiska i wiedzą jak postąpić.

521878_602012709826026_1681839025_n

Nie zostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu (biżuterii, pieniędzy, kart kredytowych), żeby nie stawiać pani pokojowej w niekomfortowej sytuacji i uniknąć ewentualnych roszczeń wobec hotelu.
Korzystaj z dostępnych w większości hoteli sejfów pokojowych (jednak za przetrzymywane w nich przedmioty hotele nie ponoszą odpowiedzialności) lub zdeponuj cenne przedmioty na Recepcji.
Nie zostawiaj w pokoju szeroko otwartych okien, gdy opuszczasz go na dłużej.
Na temat zakresu odpowiedzialności hoteli za rzeczy gości przeczytaj tutaj:
O prawnej odpowiedzialności za zdrowie i mienie gości hotelowych

73187_602148639812433_1365378752_n

Miej szacunek wobec pracowników hotelu i ich pracy, szczególnie wobec pracowników liniowych: kelner, pani pokojowa, recepcjonista, portier. Oni są od tego żeby świadczyć usługę na jak najwyższym poziomie, ale nie żeby usługiwać.
Wypada zostawić napiwek, nie tylko portierowi czy kelnerowi, ale także recepcjoniście (np. za przydzielenie lepszego pokoju czy możliwość późniejszego wymeldowania się), Concierge (za załatwienie niełatwej sprawy) i pracownikowi Obsługi Pięter.
Pracowałem w dziale Obsługi Pięter, także sprzątając pokoje. Wiem jak ciężka, niskopłatna i niewdzięczna jest to praca oraz mało ceniona, także przez inne działy hotelowe.

Ja praktykuję w restauracjach zwyczajowe 10%, portierom (za dostarczenie bagażu do pokoju i potem osobno przy wyjeździe) i paniom pokojowym (na szafce nocnej wyjeżdżając z karteczką – Dziękuję!) 10-20 zł lub 5-10 euro/dolarów.

Zostawiaj zawsze po sobie względny porządek, także przy wyjeździe.

Jeśli byłeś zadowolony z pobytu, a któryś z pracowników wyróżniał się, napisz kilka słów w ankiecie lub wyślij na koniec pobytu maila z pochwałą. To naprawdę wiele znaczy dla pracowników i jest bardzo motywujące.

Przyjemnego pobytu! 😉

 

Komentarze

komentarzy

5 Comments

  • Przemek

    Super artykul. Pierwszy raz wybieram się do hotelu 5-cio gwiazdkowego i znalazłem tutaj dużo przydatnych porad. Dzięki! 🙂

  • Ppp

    Świetny artykuł.
    Właściwie mam jedna uwawę:
    Jestem przeciwnego zdania, jeśli chodzi o komentowanie wysokość dodatkowych opłat – jest to uprzejmość z mojej strony, a okazja dla hotelu, by się poprawić. Jeśli nigdy więcej do nich nie pojadę i jeszcze będę odradzał znajomym, to powinienem uczciwie podać powody. Zasadniczo wszystkie podstawowe usługi powinny być w cenie, a pozostałe (np. opłata klimatyczna) wypisane na umowie lub rezerwacji.
    Pozdrawiam.

  • patka

    Przeczytanie tego tekstu przydałoby się niejednemu gościowi!

  • Renata

    Twój komentarz*

    Jak w elegancki sposób zostawić napiwek recepcjoniście lub kelnerowi w hotelowej restauracji, jeśli korzystamy z posiłków wliczonych w pobyt?

    • Inspektor Hotelowy

      Pani Renato, po prostu podejść i wręczyć dłonią zwinięty banknot. Można też uścisnąć dłoń pracownika, wychodząc/wyjeżdżając, jeśli nawiązaliśmy dobrą relację.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: