Dubaj słynie z najwyższego budynku na świecie (Burj Khalifa), największego centrum handlowego (Dubai Mall) i największej sztucznej wyspy (The Palm). Niebawem ma zasłynąć z pierwszego na świecie obracającego się wieżowca The Dynamic Tower, w którym znajdą się prywatne apartamenty oraz hotel.


centrum Dubaju

The Dynamic Tower Hotel, wysoki na 420 metrów, początkowo miał zostać wybudowany w 2010 roku, ale realizacja projektu nie doszła do skutku. Ponoć teraz ma być inaczej i wieżowiec ma zostać wybudowany do 2020 roku, aby zdążyć na wystawę World Expo 2020.
Autorem projektu jest izraelsko-włoski architekt Davis Fisher z pracowni Dynamic Architecture.

Każde z 80 pięter będzie zdolne do indywidualnego obracania się wokół, oferując widok 360 st. na cały Dubaj. Ma być to możliwe dzięki lżejszym prefabrykowanym elementom, wykonanym ze stali, aluminium i włókna węglowego.
Rezydenci będą decydować, poprzez polecenia głosowe, jak szybko ma się obracać podłoga i w którym momencie obrót ma się zakończyć.
Według inżynierów, budynek ma być samowystarczalny pod względem zasilania elektrycznego, dzięki panelom słonecznym umieszczonym na szczycie budynku i turbinom powietrznym pomiędzy piętrami.

Nie jest zaskoczeniem, że apartamenty w takim budynku muszą sporo kosztować, a dokładnie od 4 do 30 mln dolarów. Budowa wieżowca ma kosztować ponad 430 mln dolarów!
Co więcej, podobno specjalne windy mają umożliwić rezydentom zabranie swojego samochodu na piętro i zaparkowanie obok mieszkania. Hmm, ale po co to robić?

Fisher już planuje podobne budynki w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku i Moskwie.

Źródło: cnn.com

Komentarze

komentarzy