…Bynajmniej nie po to, aby nagle odciąć dopływ wody.
Misją nowojorskiego 1 Hotel Central Park, stojącego po środku gwarnego Manhattanu, jest zapewnienie luksusowej usługi połączonej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem nie jest pouczanie gości, którzy w obecnych czasach są już mocno uświadomieni o potrzebie ochrony środowiska, ale pokazanie w ciekawy sposób, jak zwykłymi działaniami na co dzień można zmniejszyć negatywne oddziaływanie na nie, np. poprzez ograniczanie zużycia wody. Dlatego przy prysznicach zamontowane są…klepsydry odliczające czas 5 minut, jako optymalny czas na wzięcie prysznica. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rekomenduje limit 7 minut.

Hotel został stworzony w oparciu o amerykański system oceny budownictwa LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). W trakcie procesu certyfikacji brane są pod uwagę wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa, takie jak: lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów, innowacyjność.

Budynek charakteryzuje industrialna architektura. Elewację budynku porasta bluszcz. Przeszklony środek dużych, stalowych drzwi wejściowych wypełniony został 16.000 gałązek. Zachowano oryginalne stalowe belki i betonowe sufity. We wnętrzach wykorzystano drewno, cegłę, marmur, kamień, szkło, skórę ekologiczną. Wnęki na korytarzach i sufity w toaletach publicznych są pokryte żywym mchem.

Meble wykonane zostały z materiałów pozyskanych z recyclingu, jak również drewniane deski na ścianach i sufitach. Prysznice w pokojach przypominają szklarnie. Ze względu na redukcję zużycia plastiku, zastosowano dozowniki do wielokrotnego napełniania kosmetyków, zamiast jednorazowych opakowań. Pościel jest wykonana z bawełny organicznej, jak i szlafroki oraz skarpetki, stosowane zamiast kapci. W szafie wiszą wieszaki wykonane z kartonu, oczywiście pozyskanego z recyclingu. Plastikowe zawieszki na klamkę „Proszę nie przeszkadzać/Proszę posprzątać pokój” zostały zastąpione kamieniami z wyrytymi wyrazami „Teraz/Później”. Kosze umożliwiają segregację śmieci.

1 Hotel to marka z grupy Starwood. Pierwszy hotel tej marki został otwarty w maju tego roku w South Beach Miami. Kolejny zostanie otwarty na nowojorskim Brooklinie.

1-Hotel-Central-Park-City-8

1-Hotel-Central-Park-City-1

1-Hotel-Central-Park-City-4

1-Hotel-Central-Park-City-5

1-Hotel-Central-Park-City-9

1-Hotel-Central-Park-City-2

1-Hotel-Central-Park-City-10

1hotelcentralpark

1-Hotel-Central-Park-City-3

1-Hotel-Central-Park-City-6

1-Hotel-Central-Park-City-7

źródło: 1hotels.com, CNTraveler.com

Komentarze

komentarzy