Admiralty Arch, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Londynie, zostanie przekształcony w luksusowy hotel marki Waldorf Astoria (sieć Hilton).

Historyczny budynek, będący jednocześnie bramą, znajduje się w centrum Londynu przy słynnym trakcie The Mall, łączącym plac Trafalgar z królewskim pałacem Buckingham.

Admiralty Arch został otwarty w 1912 roku jako biurowiec marynarki wojennej i jednocześnie pomnik. Budynek powstał na polecenie króla Edwarda VII ku pamięci jego matki królowej Wiktorii Hanowerskiej. Na szczycie łuku znajdują się słowa po łacinie: „ANNO : DECIMO : EDWARDI : SEPTIMI : REGIS : VICTORIÆ : REGINÆ : CIVES : GRATISSIMI : MDCCCCX”, co znaczy: „W dziesiątym roku panowania króla Edwarda VII, królowej Wiktorii, od najwdzięczniejszych mieszkańców, 1910”.

W budynku rezydował Winston Churchill jako Pierwszy Lord Admiralicji, zanim został premierem Wielkiej Brytanii. Przyszły kreator Jamesa Bonda, Ian Fleming, pracował tu jako asystent dyrektora wojskowej służby wywiadowczej. W Admiralty Arch kręcono sceny do takich filmów szpiegowskich, jak „Teczka Ipcress” (1965 rok) i „Ze śmiertelnego zimna” (1963 rok).

Każda głowa państwa składająca wizytę u królowej przejeżdża przez łuk. Każda uroczystość królewska, czy to ślub czy pogrzeb, wiąże się przemarszem przez łuk. Po koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku, uroczysta procesja przeszła przez łuk od opactwa Westminster do pałacu królewskiego (zdjęcie poniżej).

Kilka lat temu, w ramach programu oszczędnościowego brytyjskiego rządu, został wystawiony na sprzedaż. Inwestor, hiszpański fundusz Prime Investors Capital, wyda aż 100 mln funtów na odnowienie budynku i przekształcenie go w hotel, którego operatorem będzie sieć Hilton. Prime Investors Capital jest również inwestorem innego luksusowego londyńskiego hotelu marki Bulgari (sieć Marriott Int.).

Waldorf Astoria Hotel London oferować będzie 96 pokoi i apartamentów, trzy restauracje, taras z barem na dachu, spa, prywatny klub i rezydencje. Planowane otwarcie w 2020 roku.  Według założeń, wnętrza hotelu zachowają swój edwardiański styl, połączą tradycję z nowoczesnością, a pokoje wyposażone będą zarówno w antyki, jak i sztukę współczesną.

zdjęcia: materiały prasowe

Waldorf Astoria w Nowym Jorku – legenda hotelarstwa

Komentarze

komentarzy