Obserwując jak rozwija się polska branża hotelowa od paru lat, można powiedzieć, że przeżywa swoistą złotą erę. Przybywa coraz więcej ciekawych hoteli, zarówno ekonomicznych, jak i premium. Powstają hotele designerskie i butikowe, co cieszy mnie szczególnie. Rynek hoteli luksusowych wciąż raczkuje, samo spełnienie wymogów kategorii 5* nie jest wystarczające, ale mamy w kraju kilka znakomitych przykładów. Do Polski wchodzą nowe marki hotelowe, a istniejące niezależne hotele premium przystępują do międzynarodowych prestiżowych zrzeszeń, stając się bardziej zauważalne wśród zagranicznych gości.

 

Relais & Châteaux


Château de Noizay we Francji 

Jedną z takich prestiżowych organizacji jest założona we Francji w 1954 roku – Relais & Châteaux – zrzeszająca ekskluzywne hotele butikowe oraz restauracje. Ich wspólnym mianownikiem jest oryginalna koncepcja, najwyższy standard i doskonała jakość świadczonych w nich usług, jednak to nie wszystko. Pałace, zamki, posiadłości i kamienice Relais & Châteaux to przede wszystkim miejsca z duszą, bogatą historią i doskonałą lokalizacją. Wiele restauracji może poszczycić się gwiazdkami Michelin.
Relais & Châteaux zrzesza blisko 550 członków w ponad 60 krajach, na 5 kontynentach. Najliczniej obecna w Europie i samej Francji, ale mocno rozwijająca się w Ameryce Północnej. Od winnic Kalifornii, przez tropikalne wyspy karaibskie, francuską Prowansję, szwajcarskie Alpy, włoską Toskanię, do piaszczystych plaż Oceanu Indyjskiego i dalekiej Oceanii.
Członkowie zrzeszenia wybierani są na podstawie restrykcyjnych zasad i oceniani według tradycyjnego motta „Pięciu C”: Caractère (Charakter), Courtoisie (Uprzejmość), Calme (Spokój), Charme (Urok), Cuisine (Kuchnia).


Cobblers Cove Hotel w St. Peter na Barbadosie (Karaiby)

 Hotel Sujan Rajmahal Palace w Jaipur w Indiach

Hotel Copernicus, Kraków

Jako pierwszy w Polsce, do Relais & Châteaux przystąpił kilka lat temu krakowski hotel Copernicus (grupa hotelowa Likus). Hotel Copernicus zlokalizowany jest tuż u podnóża Wawelu przy ulicy Kanonicznej, w zabytkowej Kamienicy Pod Motylem. Posiada obecnie 29 pokoi, ale zgodnie z zapowiedziami właściciela, hotel zostanie rozbudowany. Zabytkową kamienicę, znaną z tego, że zamieszkiwał w niej Mikołaj Kopernik, zdobią cenne polichromie i inskrypcje datowane na XIV wiek.

 

Hotel Quadrille, Gdynia

Natomiast w tym roku do zrzeszenia dołączył wspaniały hotel Quadrille w Gdyni, w którym miałem okazję nocować. Położony po środku pięknego parku, 18-wieczny pałac, którego historia sięga średniowiecza, został pieczołowicie odrestaurowany i zaaranżowany w nietypowy sposób zgodnie z mottem „Experience the Wonderland”. Inspiracją była bowiem powieść „Alicja w Krainie Czarów”. I faktycznie, hotel jest czarujący! Unikalnych doznań zapewnia nie tylko sam pobyt w pałacu, ale i wyjątkowa kuchnia Szefa Kuchni restauracji Biały Królik, Marcina Popielarza.

zdjęcia: relaischateaux.com

Komentarze

komentarzy