22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.
Świadomość społeczeństwa na temat konieczności dbałości o środowisko naturalne jest już tak wysoka, że wiele firm, w tym hotelowe, wpisuje w swoją politykę odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) zasady mające na celu pokazanie ich zaangażowania.
Współcześni goście hotelowi przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań stosowanych przez hotele. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, hotele wdrażają szereg rozwiązań, czyniąc z nich niekiedy element charakterystyczny dla swojej marki lub konkretnego obiektu.

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami mającymi chronić środowisko i zasoby naturalne są perlatory montowane w kranach, dzięki którym oszczędność wody wynosi nawet kilkadziesiąt procent; minibary o wysokiej klasie energetycznej, które nie wydzielają freonu; oświetlenie LED konsumujące 75% mniej energii i emitujące 75% mniej ciepła; czy zmywarki kuchenne posiadające funkcje obniżające zużycie wody, energii i detergentów.
Standardem jest także stosowanie przez hotele zasady o niewymienianiu ręczników, jeśli gość odwiesił je na wieszak, a także zmianie pościeli co 3. dzień lub na życzenie gościa.

Coraz więcej hoteli na świecie używa koszy na śmieci w pokojach i częściach publicznych służących do ich segregacji. Segregacja śmieci, choć obecnie stanowiąca wymóg, jest ważnym elementem ochrony środowiska i służy do recyclingu odpadów. Z recyclingu mogą pochodzić długopisy, papeteria hotelowa, kubeczki w pokoju, opakowania kosmetyków, a nawet umeblowanie.

Wiele hoteli stosuje kosmetyki tworzone na bazie naturalnych składników, które nie zawierają barwników i nie uczulają. Powstają całe serie kosmetyków zaprojektowanych dla konkretnego hotelu lub sieci hotelowej.
Hotele, nawet te wysokiej klasy, zamiast kosmetyków w jednorazowych buteleczkach (30 ml) stosuje duże opakowania (300 ml), które wystarczą na dłużej, tym samym redukując odpady, jak na przykład hotele sieci 25hours Hotels.

1 Hotel Central Park w Nowym Jorku został stworzony w oparciu o amerykański system oceny budownictwa Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Elewację budynku porasta bluszcz, a ściany i sufity pokryte są mchem. Meble wykonane zostały z materiałów pozyskanych z recyclingu. Pościel jest wykonana z bawełny organicznej, jak i szlafroki oraz skarpetki, stosowane zamiast kapci. W szafie wiszą wieszaki wykonane z kartonu, oczywiście pozyskanego z recyclingu. A przy prysznicach zamontowane są…klepsydry odliczające czas 5 minut, jako optymalny czas na wzięcie prysznica, co ma uświadomić gościom potrzebę oszczędności wody.

Radisson Blu Resort w Świnoujściu, którego otwarcie zaplanowano na lato 2017, będzie pierwszym hotelem 5-gwiazdowym w Polsce zaprojektowanym i wybudowanym od podstaw zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu LEED. W trakcie procesu certyfikacji LEED brane są pod uwagę wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa, takie jak: lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów, innowacyjność. Jedno z wielu rozwiązań zastosowanych w tym hotelu, to wykorzystanie wody deszczowej do zasilania części toalet.

Najbardziej wyczekiwane otwarcia hotelowe w 2017 roku

Crowne Plaza Copenhagen Towers w Kopenhadze na każdym kroku podkreśla swoje przyjazne nastawienie wobec środowiska i chwali proekologicznymi inicjatywami i zastosowanymi rozwiązaniami, m.in. panelami słonecznymi zamontowanymi na elewacji budynku, używanym sprzętem informatycznym wykonanym z tworzyw sztucznych nadających się do ponownego przetworzenia.
Goście, którzy nocują dłużej niż jedną dobę, mogą skorzystać z takiej oto ekologicznej oferty.

Kosmetyki zostały wykonane z naturalnych składników, a ich biodegradowalne opakowania ze skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej.

W otwieranym przeze mnie butikowym hotelu SixtySix w Warszawie wprowadziłem m.in. akcesoria łazienkowe przechowywane w szklanych pojemnikach zamiast papierowych opakowaniach, worki na pranie wykonane z bawełny zamiast plastiku, kosmetyki z certyfikatem bio, oraz biodegradowalne środki czystości z certyfikatem Ecolabel.

Hotel Finca Rosa Blanca Coffee Plantation and Inn w Kostaryce posiada podziemny system elektryczny, który nie koliduje z dziką przyrodą, fusy po kawie używane są jako naturalny nawóz dla roślin w ogrodzie, pościel wykonana jest z włókien bambusa, a warzywa podawane gościom są organiczne.

W jednej z wież budowanego w chińskim mieście Nanjing kompleksu, powstanie hotel marki Hyatt. Jego wyjątkowość polegać ma na obsadzeniu balkonów ponad 1000 drzew i elewacji 2.500 pnących roślin. Projekt ma na celu redukcję zanieczyszczenia powietrza w tym mieście poprzez absorpcję przez zasadzone rośliny 25 ton dwutlenku węgla rocznie.

Z kolei Hotel ICON w Hong Kongu szczyci się swoim proekologicznym zarządzaniem. Na przykład zamiast drukowanej karty meldunkowej, gość wpisuje dane na tablecie i podpisuje się elektronicznie. Tam również wnętrza hotelu zdobią wertykalne ogrody.


zdjęcia: materiały prasowe

Nowoczesne technologie właśnie mają duży wpływa na ochronę środowiska. Systemy informatyczne służą do zarządzania energią i wodą w hotelu, regulują same temperaturę pokoju. W czasie kwietniowej konferencji w Warszawie nt. zastosowania nowoczesnych technologii w hotelarstwie, mówiłem m.in. o aplikacjach na urządzenia mobilne, które zawierają dostęp do informatora hotelowego, elektronicznych wydań gazet, czy map turystycznych, co eliminuje materiały drukowane na papierze.

Francuska Grupa hotelowa Accor (m.in. hotele marki Sofitel, Mercure, Novotel, Ibis) wraz z polską Grupą Hotelową Orbis realizuje w Polsce program Plant for the Planet, który polega na przekazywaniu 50% oszczędności w tytułu prania ręczników na zalesianie. Z okazji zainicjowanego i pilotowanego przez grupę Accor Dnia Gościa Ziemi („Earth Guest Day”) pracownicy polskich hoteli sprzątają lasy i parki oraz sadzą drzewa i kwiaty.

Ważne jest by goście byli informowani o działaniach podejmowanych przez hotel i zachęcani do partycypacji. By nie były to tylko puste slogany i pojedyncze rozwiązania, a cały zestaw działań.

Nowoczesny hotel, to hotel przyjazny środowisku!

A z jakimi rozwiązaniami proekologicznymi w hotelach wy się spotykacie? Zostawcie komentarz 😉

Komentarze

komentarzy