Odkąd pierwszy raz przyjechałem do Nicei 9 lat temu, marzyłem by spędzić w hotelu Negresco choćby jedną noc. Nie miałem wcześniej możliwości zobaczyć nawet jego wnętrz, gdyż wstęp jest zarezerwowany wyłącznie dla gości.
Taka szansa trafiła się tym razem.

IMG_2793

Zlokalizowany przy Promenadzie Anglików Negresco jest jednym z symboli miasta i jednym z najsłynniejszych hoteli w Europie.
W 2013 roku, hotel, który został wpisany na listę dziedzictwa narodowego Francji, obchodził swoje stulecie. Sławę zyskał nie tylko dzięki długiej historii, ale także imponującej architekturze, barwności i eklektyczności wnętrz. Ta mieszanka stylów jest momentami mocno kiczowata, ale to chyba celowy zamysł.

LeNegresco1913
rok 1913, zdj. materiały prasowe

Fasada budynku zaprojektowana została w stylu Belle Epoque. Jej charakterystycznym elementem jest kopuła w brzoskwiniowym kolorze, z szyldem i powiewającą francuską flagą. Z kolei wystrój wnętrz nawiązuje do Ludwików XIII i XIV oraz Art Deco.

Hotel swoją nazwę zawdzięcza inicjatorowi budowy i jego pierwszemu właścicielowi, restauratorowi – Henri’emu Negresco, który zatrudnił do projektu Edouarda-Jean Niermans’a, twórcę paryskiego Moulin Rouge. Gdy wybuchła I wojna światowa, Negresco stanął w obliczu bankructwa. Hotel został przekształcony w szpital, a po wojnie przejęty przez wierzycieli.
W 1957 roku trafił do rąk rodziny Augier. Madame Jeanne Augier (92 lata, na zdjęciu poniżej) postanowiła stworzyć hotel inny niż wszystkie. Odnowiła i wzbogaciła hotel luksusowymi dekoracjami, antykami i dziełami sztuki, których autorami są m.in. Moretti, Dali, Sosno, Gruau, Nike de Saint-Phalle. Tych dzieł jest naprawdę dużo. Można się tu poczuć jak w muzeum.

DSC_0015

DSC_0025
Wystrój lobby, wizytówki każdego hotelu, psuła niestety jakaś kiepska, skórzana sofa, która tam całkowicie nie pasuje.

DSC_0022

DSC_0021

DSC_0005

Royal Lounge, mimo swojej różnorodności, robi naprawdę dobre wrażenie, zwłaszcza imponujący żyrandol i szklany sufit. Kopia tego żyrandola wisi na Kremlu.

DSC_0035

DSC_0010

DSC_0016

DSC_0009

DSC_0031

DSC_0003_2

385249_559765750717389_2056917941_n
Salon Versaille

DSC_0012
Brasserie La Rotonde, której wystrój nawiązuje do karuzeli z drewnianymi końmi.

DSC_0008

DSC_0005
Męska toaleta. Bardzo oryginalna 🙂

IMG_2818
Spacerując po korytarzach trafiłem także na pracę polskiego artysty.

Byłem przekonany, że w hotelu tej klasy będę miał do czynienia ze znakomitą obsługą. Tymczasem obsługa recepcyjna nie powalała.
Recepcjonistka z niemrawym uśmiechem wykonywała wszystkie formalności. Brakowało mi kurtuazyjnej rozmowy, serdecznego przyjęcia. Może to kwestia tego, że nie mówię po francusku i nie byłem nonszalancko okryty kardiganem, co jest typowe dla stylu Francuskiej Riwiery, a jedynie w koszulkę polo, dżinsy i sportowe buty 🙂 Nie zostałem odprowadzony do pokoju przez recepcjonistkę, co z kolei miało miejsce w przypadku drugiego recepcjonisty obsługującego innych gości.
Podobnie bezpłciowe było wymeldowanie i brak tak oczywistego pytania – Jak minął panu pobyt? Może obsługa wychodzi z założenia, że pobyt w Negresco należy wyłącznie do udanych i nie warto pytać o doznania 🙂 Nie mówiąc, że recepcjonistka nie podziękowała za wizytę, ani nie zaprosiła do ponownej.
Natomiast pozytywnie oceniam kontakt z portierami i paniami pokojowymi spotkanymi na korytarzach – uśmiech i pozdrowienie, natychmiastowe zaoferowanie pomocy z bagażem.

002

Portierzy ubrani są w oryginalne uniformy, z charakterystycznymi krótkimi spodniami i rajtuzami. Dziwi mnie jednak „niedbały” wygląd panów sprzątających lobby, ubranych w zwykły czarny t-shirt i spodnie. W hotelu, w którym pracowałem w dziale Służby Pięter, wszyscy panowie wykonywujący pracę w miejscach publicznych hotelu, ubrani byli w spodnie „na kant”, kamizelkę, koszulę i krawat.

DSC_0042

Negresco, będący częścią hotelowego zrzeszenia Leading Hotels of the World, posiada 119 pokoi i 22 apartamenty zlokalizowanych na 6 piętrach. Korytarze to kolejne miejsce ekspozycji dzieł i mieszanki stylów. Wykładziny w geometryczne wzory (wykonane według projektu francuskiego artysty Jean Pierre Vasarely) i kontrastujące obrazy i meble nawiązujące do XVIII- i XIX-wiecznej epoki. Swoje miejsce znalazła tu nawet zabytkowa kołyska dla dziecka 🙂

DSC_0154

DSC_0159

DSC_0158
Każde piętro ma swój indywidualny wystrój.

DSC_0148

Mój pokój typu Executive znajdował się na 4. piętrze.

LeNegresco1
zdj. materiały prasowe

Przekraczając jego próg znowu przechodzę w inny czas. Ściany wyłożone wzorzystym materiałem w błękitnym kolorze. Przestronne wnętrze zdobią zabytkowe meble, a łóżko zdobi baldachim.

DSC_0123

DSC_0127

DSC_0141

DSC_0133

DSC_0129
Miłym gestem ze strony hotelu były czekoladki na powitanie.

DSC_0131
Widok z balkonu na promenadę i morze.

Pokój jako całość zrobił na mnie duże wrażenie! Ale diabeł tkwi w szczegółach.
Tłumacząc się wiekiem obiektu, mogę odpuścić brak dodatkowego wolnego gniazdka elektrycznego przy łóżku (żeby wpiąć ładowarkę do telefonu lub laptopa trzeba odłączyć lampkę), jednak nie rozumiem jaki problem dla działu technicznego stanowi odmalowanie od dawna obdrapanych listew podłogowych i ram okiennych, w końcu w pokoju o podwyższonym standardzie.
Zdziwiła mnie także… foliowa tapicerka na zagłówku łóżka!

IMG_2809_2
Takie powitanie wyświetliło się na TV. Powinno być albo imię i nazwisko, albo tytuł przed nazwiskiem. Niby to nic takiego i nie każdy zwróci na to uwagę, ale jednak w takim hotelu powinno się zadbać o każdy detal.

Łazienka wyłożona jest różowym marmurem, a baterię umywalki i wanny zdobi „złote” logo hotelu. Szkoda tylko, że szafka pod umywalką wykonana jest ze zwykłej płyty z lustrzanymi frontami. Nijak to się ma do wystroju sypialni.

DSC_0122

IMG_2780

DSC_0121

W hotelach wyższej klasy przyzwyczajony jestem do kosmetyków w małych, jednorazowych pojemniczkach. Tutaj ma to swoje uzasadnienie związane z ochroną środowiska (ekonomiczne także), bo zmniejsza ilość zużytych opakowań. Na ścianie w łazience wisi informacja, że hotel używa kosmetyków z europejskim certyfikatem Ecolabel. Jestem jak najbardziej za proekologicznymi działaniami, ale przyznam, że te dozowniki wyglądają mało elegancko, jak i nieporęcznie umocowany dozownik na mydło. Żel z szamponem pod prysznicem tak, ale przy umywalce powinna być jednak kostka mydła. Jest już szeroki wybór ekologicznych kosmetyków hotelowych.

IMG_2781

DSC_0147
Wieczorny serwis pokoju – brakowało mi chodnika przy łóżku pod kapciami, co jest praktykowane w innych luksusowych hotelach. Dobrze, że nie było czekoladki 🙂

IMG_2790
Klucz do drzwi pokoju. Pierwszy raz taki widziałem.

W hotelu gościli, m.in. królowa Elżbieta II, premier Chin, Clint Eastwood, Michael Jackson, Alain Delon, Richard Burton, Nikita Chruszczow, Dali, Picasso. Chór Aleksandrowa dał prywatny koncert w hotelowym barze małżonkowi pani Augier.
Sułtan Brunei i Bill Gates byli zainteresowani kupnem hotelu. Ponoć pani Augier odpowiedziała Gatesowi, że go nie stać 🙂

Jak widać Negresco jest pełne kontrastów, nie tylko tych architektonicznych. Cieszę się jednak, że miałem okazję spełnić swoje kolejne hotelarskie marzenie.

Trochę liczb:
pokoje – od ok. 200 EUR
śniadanie kontynentalne z room serwisu – 32 EUR
drink Aperol-Spritz w barze Neptun przy plaży – 11 EUR

Komentarze

komentarzy