IMG_2784
zdj. EYS

Hotel Bristol już od ponad stu lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Warszawy.
Zachwyca prestiżową lokalizacją – przy samym Trakcie Królewskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego, kilka kroków od Nowego Światu, Zamku Królewskiego, Rynku Starego Miasta. Majestatyczna neorenesansowa fasada doskonale wkomponowuje się w zabudowę Traktu, przyciąga uwagę turystów i mieszkańców.

IMG_2785
zdj. EYS

Miałem okazję w nim nocować kilka lat temu. Mimo, że od zawsze był legendą i dobrą szkołą dla rzeszy hotelarzy, to w moim przekonaniu jego potencjał nie był w pełni wykorzystywany i czekał na przywrócenie dawnej świetności.
Taka szansa pojawiła się w 2012 roku, kiedy Bristol wstąpił do elitarnej sieci The Luxury Collection (grupa hoteli Starwood) i przeszedł kapitalny remont wnętrz.
Od tamtej pory marzyłem o powrocie i taka okazja nadarzyła się wczoraj…

800px-Ulica_Krakowskie_Przedmieście_Warszawa_1910
zdj.  europeana.eu, rok 1910

Budowa hotelu Bristol rozpoczęła się w 1898 roku.
Budową zajęło się Towarzystwo Akcyjne Budowy i Prowadzenia Hotelów w Warszawie.
Współwłaścicielem obiektu był Ignacy Jan Paderewski (polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 r. sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP).

IMG_0397
zdj. EYS

Uroczyste otwarcie hotelu nastąpiło w listopadzie 1901 roku.
Budynek miał secesyjny wystrój wnętrz z elementami Art Deco. Posiadał centralne ogrzewanie, 11 wind (jedna kryształowa winda dla gości maksymalnie zabierała 8 osób i poruszała się z prędkością 110 cm/sekundę) i sześć numerów telefonicznych (na 800 numerów w Warszawie w tamtym czasie). Hotel dysponował 200 pokojami o różnym standardzie. W apartamentach ustawiono meble z różnych epok.

W czasie II wojny światowej w budynku mieścił się szpital. Hotel przetrwał bombardowanie Warszawy i wznowił swoją działalność w 1945 r. W 1952 r. przeszedł pod zarząd Orbisu.
W 1981 r. hotel został zamknięty na czas remontu trwającego do 1993 r. W uroczystości ponownego otwarcia uczestniczyła Margaret Thatcher.

W latach 1998-2012 hotel należał do sieci hotelowej Le Royal Méridien (grupa Starwood).

207794_555657571128207_448792697_n
zdj. hotel Bristol, wnętrza słynnego Apartamentu Paderewski

Hotel był wielokrotnie siedzibą szeregu przedstawicielstw dyplomatycznych, m.in. Włoch, Hiszpanii, Meksyku, Kanady, Turcji.

W ciągu swojej wieloletniej historii hotel zasłynął ze znanych gości, bali i przyjęć organizowanych m.in. z takich okazji jak otrzymanie Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie. Miał tu swoje atelier malarz Wojciech Kossak, którego obrazy wisiały w restauracji hotelowej. Jan Kiepura, najsłynniejszy polski tenor, śpiewał z hotelowego balkonu, zaś kompozytor Karol Szymanowski miał w zwyczaju odbywać tu spotkania z innymi muzykami.
Podczas swoich wizyt w Warszawie w Bristolu zatrzymały się takie sławy jak: Pablo Picasso, Charles de Gaulle, Marlena Dietrich, Sophia Loren, Placido Domingo, Artur Rubinstein, John Kennedy z małżonką, brytyjska królowa Elżbieta II.

72887_555667384460559_329125095_n
zdj. ściana w lobby hotelu

Obecnie hotel oferuje 206 pokoi na 7 piętrach. Najbardziej prestiżowe to te z widokiem na Krakowskie Przedmieście.
Ja miałem okazję nocować w jednym z nich, 60-metrowym pokoju Bristol Executive na 5 piętrze z widokiem nie tylko na Trakt Królewski, ale także centrum stolicy…

IMG_0408
zdj. EYS

IMG_2777
zdj. EYS

Piękne wnętrza stanowią połączenie współczesnego komfortu i klasycznej elegancji.
Najważniejszym elementem pokoju jest oczywiście łóżko 🙂

IMG_0377
zdj. EYS

IMG_0423
karteczka z prognozą pogody na następny dzień wręczana gościom wieczorem przez Panią Pokojową, wraz z czekoladkami.

IMG_2776
zdj. EYS

Jedyne uwagi w pokoju tej kategorii jakie mam, to zwisające i poskręcane nieestetycznie kable pod biurkiem oraz glazura w łazience wymagająca dokładnego wyczyszczenia i uzupełnienia fugi.

IMG_0389
zdj. EYS

IMG_0398
zdj. EYS, lobby

IMG_0390
zdj. EYS, lobby

IMG_0388
zdj. EYS, winda panoramiczna

Na kolację wybrałem się do restauracji Marconi, serwującej dania kuchni polskiej i włoskiej.
Spośród kilku pozycji wybrałem kotlet schabowy z puree z zielonego groszku. Spodziewałem się smacznego kotleta, takiego jak u mamy. Niestety, nie spełnił on jednak moich oczekiwań i tego dania nie polecam. A jako amator w kuchni, nie mam wygórowanych oczekiwań 😉

Hotel_Bristol_Restauracja_Marconi_I
zdj. hotel Bristol, Restauracja Marconi

Do dyspozycji gości jest także Café Bristol, Bristol Wine Bar i niezwykle klimatyczny Bar Kolumnowy.

Jednak to, co poza wnętrzami zwraca uwagę, to obsługa – od Portiera, Recepcjonistów, przez Kelnerów i na Paniach Pokojowych kończąc.
Przede wszystkim uśmiech, kontakt wzrokowy, powitanie na korytarzach, sprawność obsługi, przez cały pobyt – od wejścia do hotelu, zameldowania, kolacji w restauracji, do wymeldowania. Także profesjonalny kontakt z recepcją przez telefon na etapie robienia rezerwacji.
To nie jest tylko kwestia standardu hotelu, ale świadomości personelu i szkolenia.

Chętnie tu jeszcze raz powrócę…

bristol1

Trochę liczb:
Pokój – od 270 PLN (weekendowa promocja, pokój typu Classic)
Główne danie w Restauracji Marconi – od 40 PLN
Śniadanie – 110 PLN/osoba
Masaż pleców i karku, 30 min. – 130 PLN

P.S. W 2016 r. otworzy się poważna konkurencja dla Hotelu Bristol i to na przeciwko – Hotel Raffles, w budynku dawnego Hotelu Europejski. Więcej o tym przedsięwzięciu możecie przeczytać m moim artykule Hotel Europejski w Warszawie odzyska dawną świetność pod marką Raffles Hotels & Resorts

Komentarze

komentarzy