130 lat marki Raffles Hotels & Resorts

reklama

Dokładnie 1 grudnia 1887 roku w Singapurze został otwarty pierwszy hotel marki Raffles. Wybudowany przez pochodzących z Armenii hotelarzy braci Sarkies, jest wciąż uznawany za jeden z najbardziej luksusowych hoteli na Dalekim Wschodzie.
Nazwa Raffles pochodzi od nazwiska założyciela miasta Singapur, którym był Brytyjczyk Sir Thomas Stamford Raffles.

Hotel Raffles Singapore charakteryzuje się kolonialnym stylem. Początkowo posiadał zaledwie 10 pokoi. Z czasem został parokrotnie rozbudowany i dziś liczy 103 pokoje i apartamenty. W 1894 roku w hotelu otwarto Pokój Bilardowy i Long Bar, w którym wykreowany został drink o nazwie Singapore Sling. Dodatkowo, pomiędzy skrzydłami budynku stworzono dziedziniec, który dziś służy jako dodatkowa przestrzeń barowa i restauracyjna. 1899 roku hotel został wyposażony jako pierwszy w tamtym regionie w elektryczne lampy i wiatraki.


Rok 1912


Lobby hotelu Raffles Singapore

 

Na przestrzeni lat hotel Raffles gościł tak znane osoby, jak Charlie Chaplin, Marlon Brado, Joseph Rudyard Kipling (autor opowiadań „Księga dżungli”), Michael Jackson, Karl Lagerfeld, czy brytyjską książęcą parę Kate i Williama.


Charlie Chaplin (po lewej) i jego brat Syd w hotelu Raffles Singapore w 1933 roku

W stulecie istnienia, w 1987 roku został uznany za Narodowy Zabytek Singapuru.

Logo marki Raffles przedstawia tzw. Palmę Podróżnika, symbol oazy. Według lokalnych wierzeń to właśnie tego spektakularnego drzewa wypatrywali niegdyś podróżni, dla których woda znajdująca się u nasady liści przynosiła orzeźwienie, a orientacja liści w kierunku wschód-zachód wskazywała kierunek, służąc jako swego rodzaju kompas.

 

Obecnie, po 130 latach od otwarcia, hotel Raffles Singapore przechodzi gruntowną renowację. Ma zostać ponownie otwarty w połowie 2018 roku. Właściciel zapewnia, że rewitalizacja hotelu zachowa to, co jest jego ogromną wartością – wyjątkową atmosferę, historyczne dziedzictwo i wysokiej klasy obsługę.

Za projekt renowacji wnętrz hotelu odpowiada uznana architektka Alexandra Champalimaud, która w swoim portfolio posiada rewitalizacje tak znanych hoteli, jak: Taj The Pierre New York, Fairmont San Francisco, Dorchester London, Carlyle A Rosewood Hotel New York, Four Seasons Jakarta, czy ikoniczny Waldorf-Astoria New York (w trakcie przebudowy).

W portfolio Raffles Hotels & Resorts znajduje się obecnie 11 hoteli w: Singapurze, Kambodży, Chinach, Filipinach, Indonezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, na Seszelach, a także we Francji i Turcji. W planach jest otwarcie sześciu nowych obiektów: Wielkiej Brytanii (Londyn), Indiach, kolejne w Arabii Saudyjskiej, ZEA (Dubaj) i Chinach, oraz w Polsce. Hotel Raffles Europejski Warsaw zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2018.


Raffles Europejski Warsaw


Raffles Le Royal Monceau Paris 


Raffles Istanbul


Raffles Jakarta


W tym historycznym rządowym budynku dawnego Ministerstwa Wojny powstanie Raffles London


W kompleksie rezydencyjno-hotelowym o nazwie PALM360 powstanie Raffles Dubai The Palm

Marka Raffles jest częścią sieci Fairmont Raffles Hotels International, do której należą także marki Fairmont i Swissôtel. W grudniu 2015 roku FRHI zostało przejęte przez francuską sieć AccorHotels za blisko 3 miliardy dolarów.

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: